0Shares

Paaiškinti, kaip veikia blockchain – itin sudėtinga. Net kai kurie bankai pripažįsta, kad ne visai supranta, kaip ji veikia.

Trumpai tariant blockchain yra saugus metodas keistis informacija tinkle. Techniškai – tai decentralizuota įrašų (pavyzdžiui, pirkėjo pinigų perdavimo įrašas pardavėjui) bazė.

Tradiciškai tokie įrašai saugomi centralizuotose bazėse (pavyzdžiui, bankų, kredito kortelių kompanijų serveriuose ar apskaitos sistemose), o blockchain atveju šie įrašai yra automatiškai atkartojami ir matomi visuose sistemos dalyvių kompiuteriuose.

Tam tikri šifravimo ir grupavimo į blokus metodai užtikrina įrašų saugumą ir neatšaukiamumą. Platformos decentralizavimas, saugus šifravimas ir neatšaukiamumas leidžia sistemos dalyviams atlikti transakcijas (pavyzdžiui, atsiskaityti virtualia Bitcoin valiuta) ir pasitikėti informacija be trečiosios šalies pagalbos. Ši technologija dar vadinama paskirstytųjų žurnalų technologija (angl. Distributed Ledger Technology).

Nors blockchain daugiausia siejama su Bitcoin, jos principą galima pritaikyti praktiškai visose srityse, kuriose vyksta transakcijos ar įrašų dalinimas. Decentralizuotu būdu registruojant sandorius ir saugant apie juos informaciją nebelieka poreikio turėti – išlaikyti, klausyti, atsiskaityti – centrinių rinkos priežiūros institucijų.

Blockchain technologija leidžia kompiuterių tinklui pasiekti sutarimą dėl įvykusio sandorio be tarpininko. Tad sistema pritaikoma visur, kur tik reikia užfiksuoti kažkokį informacijos ar turto apsimainymą tarp dviejų šalių.

0Shares