pixel bitcoin
0Shares

Virtualus pasaulis tampa vis svarbesne mūsų gyvenimo dalimi. Daugeliu atveju kai kuriems asmenims net sunku įsivaizduoti, kaip anksčiau pavyko išgyventi be šio malonumo. Nenuostabu, kad didžioji dalis paslaugų keliami į internetinę erdvę. Viena jų – virtuali valiuta. Bitcoin – daugeliui geriausiai pažįstama valiuta, kuria galima prekiauti, pirkti ir atsiskaityti už paslaugas. Kas yra Bitcoin? Trumpai tariant: Bitcoin (BTC) – virtuali kriptovaliuta, kuria keičiamasi decentralizuotu P2P (angl. Peer-to-peer) tinklu.

Norint geriau suprasti, kas yra bitcoin, jį reikia išskirti į du atskirus komponentus. Vienas jų, bitcoin tokenas – kodo eilutė, kuri rodo skaitmeninės valiutos priklausymą vartotojui. Antras bitcoin protokolas, paskirstytas tinklas, kuris palaiko bitcoin valiutos balansą. Šiuos abu komponentus galime vadinti bitcoin.

Tokia sistema leidžia vartotojams atlikti mokėjimus be centrinių įstaigų, tokių kaip bankai. Bitcoin yra išgaunamas ir kaupiamas elektroninėje erdvėje. Priešingai nei doleriai ar eurai – bitcoin valiutą generuoja kompiuteriai visame pasaulyje, naudodami nemokamą programinę įrangą.

Tai yra pirmasis pavyzdys, ką mes šiandien vadiname kriptovaliutomis, nuolat didėjantis turtas, kuris šiek tiek primena įprastas valiutas, tačiau yra pagrįstas kriptografija.

Kas sukūrė bitcoin?

Pseudonimas programinės įrangos kūrėjas, pasivadinęs Satoshi Nakamoto vardu, 2008 metais, pasiūlė bitcoin, kaip elektroninę atsiskaitymo sistemą, pagrįstą matematiniais įrodymais. Jo tikslas buvo sukurti mainų priemonę, nepriklausomą nuo centrinės valdžios, kuria atsiskaityti elektroninėje erdvėje butų galima saugiai, patikimai ir nepažeidžiamai.

Tikroji Satoshi Nakamoto tapatybė iki šiol nėra žinoma.

Kuo bitcoin skiriasi nuo tradicinių valiutų?

Bitcoin galima naudoti kaip elektroninio atsiskaitymo būdą, jei pardavėjas ir pirkėjas sutinka jį naudoti. Dėl šios priežasties, tai kaip doleriai, eurai ar jenai, kuriais atsiskaityti taip pat galima virtualioje erdvėje.

Tačiau yra keletas svarbių skaitmeninės valiutos skirtumų:

1Decentralizacija

Svarbiausia bitcoin savybė, kad ši valiuta yra decentralizuota. Bitcoin tinklo nekontroliuoja jokia institucija. Jį prižiūri grupė savanorių porgramuotojų, taip pat tinklas veikia tam skirtuose kompiuteriuose, kurie paskirstyti visame pasaulyje. Tai pritraukia asmenis ir grupes, kurie jaučiasi varžomi bankų ar valstybinių institucijų, kurie laiko jų pinigus.

Bitcoin išsprendžia elektroninės valiutos „dvigubą išlaidų problemą“, kuri leidžia virtualias lėšas nesudėtingai nukopijuoti ir vėl panaudoti, pasitelkus sumanų kriptografijos ir ekonominio stimulo derinį. Šią funkciją atlieka bankai, tai leidžia jiems kontroliuoti visą įprastą sistemą. Tuo tarpu bitcoin tinkle atliekami pervedimai yra kontroliuojami bei paskirstomi atviro tinklo ir yra nepriklausomi niekam.

2Limitas

Įprastos valiutos (doleriai, eurai, jenai ir t.t.) centrinių bankų gali būti spausdinamos neribotais kiekiais, taip galima manipuliuoti valiutų verte. Valiutų savininkai, ypatingai turintys nedidelį kiekį jos, sumoka didžiausią kainą.

Bitcoin valiutos pasiūla yra griežtai kontroliuojama pagrindinio algoritmo. Nedidelis kiekis bitcoin valiutos yra išleidžiama kas valandą, toks procesas vyks iki tol kol bus pasiektas 21 milijono limitas. Tai bitcoin padaro patrauklia investicija – teoriškai, jei paklausa auga, o ištekliai lieka tokie pat, valiutos vertė kyla.

3Anonimiškumas

Atliekant tradicinius elektroninius pervedimus, mokėtojų tapatybė nustatoma patvirtinimo tikslais, taip siekiama išvengti pinigų plovimų ir kitų teisės aktų pažeidimo, atliekant pervedimus bitcoin valiuta, mokėtojai išlieka pusiau anonimiški. Kadangi nėra centrinio patvirtinimo, vartotojams nereikia nurodyti savo tapatybės, siunčiant bitcoin kitiems vartotojams. Pateikus pervedimo užklausą, bitcoin protokolas patikrina visus anksčiau vykdytus sandorius, kad patvirtintų ar vartotojas turi pakankamą kiekį bitcoin ir įgaliojimus atlikti pervedimą. Sistemai nereikia žinoti žmogaus atliekančio pervedimą tapatybės.

Kiekvienas vartotojas yra nustatomas pagal bitcoin piniginės adresą. Dėl šios priežasties, pervedimai gali būti atsekti. Teisėsauga taip pat, sukūrė metodą, kuris gali identifikuoti vartotojus, jei tam yra priežastis.

Daugelyje keityklų reikalaujama atlikti tapatybės nustatymą, norint pirkti ar parduoti bitcoin valiutą, tai vienas iš būdų kaip bitcoin naudotojai gali būti susekami. Taip pat, dėl tinklo skaidrumo, kiekvieno sandorio eiga yra matoma visiems.

Del šių priežasčių, bitcoin valiuta nėra tokia patraukli nusikaltėliams, teroristams ar pinigų plovėjams.

4Skaidrumas

Bitcoin pervedimai negali būti atšaukti, priešingai nei įprastų valiutų.

Taip yra todėl, nes nėra centrinio tarpininko, kuris leistų grąžinti pervedimą. Jei transakciją užregistravo tinklas ir nuo jos atlikimo praėjo daugiau nei valanda, jos pakeisti neįmanoma.

Nors tai kai kuriems gali kelti nerimą, tačiau tai reiškia, kad joks atliktas pervedimas bitcoin tinkle negali būti suklastotas.

5Dalumas

Mažiausia bitcoin dalis vadinama satoshi. Tai yra šimtamiljoninė bitcoin dalis (0.00000001), šių dienų kainomis – maždaug šimtoji cento dalis.Toks valiutos dalumas palengvintų mikropervedimus, kurių naudojant įprastas valiutas atlikti neįmanoma.

 

0Shares