11 Šalių, kuriose Bitcoinas yra nusikaltimas
2Shares

Bitcoin jau galima vadinti pirmąją globalia skaitmenine valiuta, tačiau ji yra nelegali keliose šalyse, kur kriptovaliutų naudojimą draudžia įstatymai. Ateitis neatrodo šviesi šioms, dažniausiai trečiojo pasaulio šalims, kurių ekonomika yra sunki.

11 Šalių, kuriose Bitcoinas yra nusikaltimas

Bitcoinas yra ne tik pirmoji pasaulyje kriptovaliuta, ji taip pat yra pirmoji be sienų ir su politika nesusijusi pinigų forma žmonijos istorijoje. Tai yra kitas žingsnis pinigų technologijos raidoje, kuri sparčiai tobulėja besivystančiose šalyse vis labiau tarpusavyje susijusiame pasaulyje.

Bitcoin mazgai yra platinami visame pasaulyje, sudarantis decentralizuotą tinklą. Tai užtikrina, kad nė viena vyriausybė negali išjungti viso Bitcoin tinklo pasauliniu mastu.

Pagal surinktus duomenis Bitcoin neribojamas 107 iš 251 šalių ar regionų. Čia “neapribotas” reiškia, kad vyriausybė mano, kad Bitcoin naudojimas yra teisėtas, arba kad šiuo metu nėra aiškių apribojimų prieš kriptovaliutų naudojimą apskritai.

Žvelgiant atidžiau, beveik pusė šių šalių yra musulmonų dauguma su teokratinėmis politinėmis sistemomis, tokiomis kaip Kataras ir Afganistanas. Ir kadangi požiūriai į tai, ar Bitcoinas yra halalas ar haramas, vis dar skiriasi, šios tautos paprasčiausiai Bitcoin neleidžia naudoti dėl religinių įsitikinimų. Bet ar tokia politika iš tiesų gali būti vykdoma, tai yra atskiras klausimas apskritai.

Pavyzdžiui,Bangladešas yra vienintelė žinoma šalis, kurioje policija medžioja individualius Bitcoin naudotojus. Tikėtina, kad Bitcoin neteisėtas statusas daugumoje šių šalių yra tik formalumas popieriuje bandant atgrasinti savo piliečius.

Nepaisant to, LocalBitcoins duomenys rodo, kad Bitcoin neteisėtumas nesustabdė žmonėms prekiauti tokiose šalyse kaip Marokas ir Vietnamas.

Kiti sąraše turi savo priežastis. Pvz., Ekvadoras buvo pirmoji šalis, kuri 2014 m. pradėjo savo skaitmeninę valiutą ir tuo pačiu metu nusprendė uždrausti bet kokią konkurenciją. Dėja, atrodo jog Ekvadoro ekperimentas žlugo.

Inovacijų ribojimas valstybę padaro “atsilikusia”

Tačiau nepriklausomai nuo to ar šalys yra musulmoniškos ar ne, pagrindinė problema yra ta pati: nacionaliniai centriniai bankai tiesiog nenori konkurencijos su savo pinigų monopolija.

“Makedonijoje teisėta priemonė mokėjimams grynaisiais ir negrynaisiais yra denaras” – sakė Makedonijos nacionalinio banko gubernatorius Dimitaras Bogovas.

Tarptautinės mokėjimo operacijos atliekamos per tarpininkus, kurie yra bankai. Taigi prekyba Bitcoin ar jo naudojimas mokėjimams Makedonijoje yra neteisėtas.

Deja, šioms šalims dar reikia suvokti, kad tokia politika yra beprasmiška. Neįmanoma visiškai išjungti Bitcoin, jis panašiai veikia kaip ir internetas. Technologinės inovacijos visada bus žingsniu į priekyje negu vyriausybės veiksmai, o reguliavimai tautą pavers stagnacijos sala.

Be to, Bitcoin nėra statinė technologija, kaip tradiciniai pinigai. Jis nuolat vystosi kartu su savo ekosistemomis. Naujoviški sprendimai pašalinti patekimą į rinką, ši kliūtis nėra nieko naujo Bitcoinui. Tiesą sakant, prie jo tinklo dabar galima prisijungti naudojant įvairius įrenginius, nuo senų telefonų ir mokėjimų per SMS iki palydovų ir decentralizuotų keityklų.

Pirmosios šalys, kurios 1990-aisiais šoktelėjo į internetą, tapo derlinga vieta tokioms bendrovėms kaip “Apple“, “Microsoft“, “Cisco”, “Skype” ir kt., todėl jos tapo dar turtingesnės. Tuo tarpu tie, kurie nepripažino informacinio amžiaus atsiradimo, nuo pat pradžių bando pasivyti pažengusias šalis.

Šios šalys, išgyvenančios sunkią ekonomiką, uždrausdamos Bitcoin sukelia nepalankią padėtį sau. Pavyzdžiui, Afganistanas ir Bangladešas yra vienos skurdžiausių pasaulio šalių, kurios šauna sau į pėdą, nes jie stovi toje pačioje vietoje ir nepripažįsta inovacijų. 

Tuo tarpu tai nėra atsitiktinumas, kad turtingos tautos, kaip Šveicarija, Singapūras ir Japonija yra “FinTech” šalys ir sveikina kriptovaliutos įmones. Jie net varžosi tarpusavyje, kad taptų “Blockchain centrais” ir “Crypto salomis“, siekdamos pritraukti kriptovaliutos įmones draugiška teisine aplinka ir net įstatymais.

Bitcoin pramonė pristato naujoves, o tai reiškia kapitalo įplaukas, dėl kurio gaunamos daugiau mokesčių pajamų, darbo vietų ir geresnio gyvenimo lygio visiems gyventojams. 

2Shares