blockchain-vs-google
0Shares

Praėjusią savaitę pasirodė pranešimai, jog Google kompanija yra viena iš aktyviausių investuotojų į startuolius dirbančius su blockchain technologijomis. Skaičiuojant nuo 2012-ųjų, technologijų gigantė į 140 atskirų įmonių ties blockchain technologija investavo per 1,2 milijardo JAV dolerių. Natūraliai iškyla klausimas – kodėl pati Google neįdiegia šios technologijos į savo paieškos sistemą?

Šiuo metu Google yra absoliuti rinkos lyderė – per 80 procentų paieškų stacionariais kompiuteriais ir net 95 procentai paieškų išmaniaisiais telefonais atliekama naudojant būtent šį paieškos variklį. Kiekvieną sekundę apdorojama per 40 tūkst. paieškų, kas reiškia jog per parą atliekama virš 3,5 milijardo paieškų, o per metus net 1,2 trilijono. Google yra vartai į internetą, formuojantys naudotojų įpročius ir darantys įtaką interneto naršymui.

Tiesa, egzistuoja ir nuomonė, jog monopolija negali būti geras dalykas ir tokia galia neturėtų būti sutelkta vienose rankose. Nuogąstaujama, jog Google gali daryti neigiamą įtaką paieškos rezultatams ir susidoroti su tais, kurie jai nepatinka.

TechCrunch apžvalgininkas Matthew Hodgson teigia, jog dabartinis internetas yra ne visai tai, kas buvo įsivaizduota prieš jį sukuriant: “Pati interneto, pasaulinio tinklo idėja ir tikslas buvo sukurti nepriklausomą ir neutralų tinklą, kuriame lygiomis teisėmis galėtų dalyvauti visi ir taip prisidėti prie žmonijos gerovės. Dabar susiklostė situacija, kuomet turime Microsoft su Skype, Apple su Facetime, Google su Duo – visos didžiosios bendrovės teikia tą pačią paslaugą, visos įstrigusios tame pačiame burbule. Šios paslaugos gal ir yra geros, tačiau tai nėra tai, ką įsivaizdavome tada, kai internetas dar tik susikūrė.”

Decentralizuoto interneto idėja nebėra vien tik ištrauka iš mokslinės fantastikos knygos ar pramoginio TV šou – tai tampa realybe. Sparčiai augantys blockchain startuoliai dar tik pradeda realizuoti savo potencialą kurdami įvairias decentralizuotas sistemas, kurios visumoje sukuria naują, decentralizuotą ekosistemą.

Pavyzdžiui, startuolis Presearch sėkmingai kuria atvirą ir decentralizuotą paieškos sistemą, kuri kiekvieną sistemos naudotoją už dalyvavimą bei savo indėlį apdovanoja specialia platformos valiuta.

Priešingai nei Google, Presearch naudos atvirą ir skaidrų rezultatų reitingavimo metodą, leisiantį turinio kūrėjams labiau įsitraukti į reitingavimo sistemą ir patiems vartotojams nuspręsti, kurią informaciją naudoti reitinguojant rezultatus. Ši paslauga taip pat suteiks teisę vartotojams balsuoti ar net finansiškai prisidėti prie platformos tolimesnio kūrimo. Tokio dydžio projektas žada gerokai pakeisti dabar jau nusistovėjusią internetinės paieškos nišą.

Blockchain technologiją paremti startuoliai kėsinasi ir į kitas rinkas

IFPS (interplanetary file system) technologija susilaukė nemažai dėmesio iš fintech bendruomenės. Technologijos idėja – saugoti aplankytų tinklapių kopijas interneto naršyklėse ir vėliau jas panaudoti kaip serverius talpinančius svetaines. Tokiu būdu būtų išvengta duomenų praradimo, jei sutrinka tikrosios talpyklos darbas arba ji visiškai pradingsta – žmonės kurie lankėsi tam tikruose tinklapiuose gali jais pasidalinti su kitais lankytojais.

Tai reikštų, jog turinio kūrėjai ir skelbėjai turėtų imunitetą prieš duomenų praradimą, o vartotojai galėtų prisidėti prie jiems patinkančio turinio skleidimo. IFPS komanda ir visas pulkas kitų programų kūrėjų tikisi sukurti interaktyvų produktą, kuris leistų integruoti technoligją į Facebook socialinį tinklą ir taip pašalinti centralizuotų serverių poreikį.

Vis didėjant susidomėjimui decentralizuota ekonomika bus įdomu pamatyti, kurie projektai sugebės pirmieji pritaikyti ir išpopuliarinti savo paslaugas. Daugybė vartotojų tiki blockchain technologija ir sėkmingai į tai investuoja, todėl tik laiko klausimas kada šie produktai taps naudojami plačiojoje visuomenėje.

0Shares